You are here: Home AKTUALNOŚCI

Aktualności

1% na KSM

Więcej…

Mistrzostwa Polski KSM - podsumowanie

III Mistrzostwa Polski w Piłce Siatkowej i II Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – Lubaczów,                         10-12 lutego 2012 r.

Więcej…

Turniej Tenisa Stołowego KSM

 

Turniej zostanie rozegrany w Zamościu 28 styczeń 2012 r.

Rozpoczęcie o godz. 9.00 - wspólną modlitwą.

Rozgrywki w hali sportowej Gimnazjum przy ul. Królowej Jadwigi w Zamościu.

 

 

 

REGULAMIN TURNIEJU

I. Kategorie wiekowe:

• I kat. – Gimnazjum chłopcy i dziewczęta po 2 zawodników (2 chł. i 2 dz.).

• II kat. - Szkoła średnia chłopcy i dziewczęta po 2 zawodników (2 chł. i 2 dz.)

• III kat. - Open do lat. 30 po 2 zawodników (2 chł. i 2 dz.)

• IV kat. - księża duszpasterze młodzieży w dwóch kategoriach; - do 30 roku życia, - od 30 roku życia W turnieju mogą

brać udział zawodnicy którzy są: po przyrzeczeniu, kandydat, sympatyk KSM lub osoba związana z Kościołem.

Każda drużyna wnosi opłatę organizacyjną za udział w mistrzostwach w kwocie 40 zł.

 

II. Nagrody

• Zwycięzcy otrzymają dyplomy i pamiątkowe puchary.

 

III. System rozgrywek

• Uzależniony jest od ilości zgłoszonych drużyn.

 Zawody zostaną przeprowadzone zgodnie z przepisami Polskiego Związku Tenisa Stołowego

• Sędzia główny: Tadeusz Chwiejczak, Leszek Bratkowski 

Mistrzostwa Polski KSM w Lubaczowie


W dniach 10-12 lutego 2012 r. w Lubaczowie odbędą się III Mistrzostwa Polski w Piłce Siatkowej
 i II Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
pod patronatem honorowym
J.E. Ks. Bpa Wacława Depo
oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego
Pana Mirosława Karapyty.

Rozgrywki diecezjalne, jako eliminacje do Mistrzostw Polski, odbędą się w styczniu 2012 r.
Więcej informacji na stronie www.ksm.lubaczowski.com

 zaproszenie

 

Szkolenie przed przyrzeczeniem KSM

 

„Ci co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły, biegną bez zmęczenia” pod takim hasłem odbyło się szkolenie przed przyrzeczeniem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w dniach 11-13.11.2011 roku w Trzęsinach.
              W szkoleniu uczestniczyło 41 osób z 9 parafii naszej Diecezji, a poprowadziły szkolenie: Małgorzata Soroń – sekretarz ZD, Anna Kamińska – z-ca sekretarza ZD, s. Leonarda Sawa – opiekun KSM.
            Rozpoczęliśmy nasze weekendowe spotkanie od Eucharystii, której przewodniczył ks. Stanisław Książek. Zapoznaliśmy się, śpiewając i bawiąc się w różne gry i zabawy oraz wspólnie napisaliśmy regulamin naszego spotkania. Dzień zakończyliśmy wieczorem patriotycznym „Wolność jest w nas” z bł. Ks. Jerzym Popiełuszko, podczas którego mogliśmy się zastanowić nad naszym patriotyzmem oraz wylosować cytat z Pisma Świętego.
            Kolejny dzień był cały wypełniony blokami szkoleniowymi teoretycznym i praktycznymi. Młodzież mogła pracować w grupach zastanawiając się nad dekalogiem KSMowicza, przygotowywać scenki z życiorysu bł. Karoliny Kózkównej, zobaczyć współczesny film o św. Stanisławie Kostce oraz słuchać wykładów szkoleniowych. W południe modliliśmy się modlitwą Anioł Pański,a w godzinie miłosierdzia prosiliśmy o owoce szkolenia odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wieczorem uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, podczas której w darach złożyliśmy serce – symbolizujące Miłość oraz nasze prośby i podziękowania. Po zakończeniu mieliśmy możliwość ucałowania relikwii bł. Karoliny Kóźkównej. Na zakończenie dnia był mały seans filmowy.
            Dzień pański zaczęliśmy od jutrzni. Potem udaliśmy się na uroczystą Eucharystie wraz z parafianinami Trzęsin. W darach złożyliśmy podręcznik Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży oraz wspólnie dziękowaliśmy za odbyte rekolekcje. Po Mszy Świętej odbył się test sprawdzający wiedzę nabytą na szkoleniu oraz wręczenie zaświadczeń, breloczków „Nie wstydzę się Jezusa” oraz myśli bł. Karoliny bądź św. Stanisława. Po obiedzie wszyscy rozjechaliśmy się do swoich domów.

Przez Cnotę, Nauke i Pracę
Służyc Bogu i Ojczyźnie
GOTÓW


 

Dziękczynienie za ŚDM w Madrycie

Dziękczynienie młodzieży za ŚDM w Madrycie

 

Młodzież KSM „Źródło” przy par. Konkatedralnej w Lubaczowie serdecznie zaprasza na Wielkie Dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży. Uczestnicy pragną podzielić się swoimi doświadczeniami, jeszcze raz wrócić do przesłania Papieża Benedykta i przybliżyć wydarzenia tak skromnie ukazane przez polskie media. Nasze spotkania zostały podzielone na trzy dni. Rozpoczniemy 3 października Mszą Świętą, następnie uroczystym wniesieniem obrazu bł. Jana Pawła II i modlitwą dziękczynną przy Krzyżu ŚDM. Poniedziałkowy wieczór zakończymy Koncertem Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej.

Kolejnym dniem naszego dziękczynienia będzie 12 października. Wyjątkowym zadaniem młodzieży uczestniczącej w ŚDM będzie udział w katechezach naszych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Serdecznie prosimy i zachęcamy katechetów, w tym dniu, albo najbliższych dniach, o przeprowadzenie katechez na temat historii, znaczenia, a szczególnie przesłania Papieża z Madrytu.

Najważniejszym dniem naszego dziękczynienia będzie sobota 15 października. Młodzież całej naszej diecezji, wszystkich ruchów i stowarzyszeń, zapraszamy do Lubaczowa na wspólne spotkanie z zaproszonymi gośćmi, wolontariuszami i uczestnikami ŚDM. Pragniemy razem rozważać słowa Benedykta XVI skierowane do nas w Madrycie, wspólnym śpiewem wychwalać dobrego Boga za dar Światowych Dni Młodzieży. Dzielić się przeżyciami, pokazać nasze zdjęcia, filmy oraz pamiątki przywiezione z Hiszpanii i innych miejsc Europy, które zwiedziliśmy. Punktem kulminacyjnym naszego spotkanie będzie redagowanie Listu, który wyślemy do Papieża Benedykta jako nasze podziękowanie za to, że kontynuuje dzieło bł. Jana Pawła II. Po południu wraz z udziałem Teatru Arki Lwowskiej będziemy uczestniczyć w spektaklu „Niepojęta Opatrzności”. W tym miejscu też, jeszcze raz, w sposób szczególny, zechcemy podziękować tym osobom, dzięki którym młodzież mogła wyjechać do Madrytu. Dziękczynienie zakończymy wspólną zabawą z udziałem grupy teatralnej i koncertem naszej młodzieży.

 

Więcej informacji, materiały do katechezy i szczegółowy program: www.ksm.lubaczowski.com

Relacje i filmy ze ŚDM: www.lubaczow.tv

Serdecznie zapraszamy

Młodzież KSM „Źródło”

Uczestnicy ŚDM

Ks. Stanisław Książek

 

plakat

Program dziękczynienia:

 

        Poniedziałek 3 października 2011 r.

(Rejonowe spotkania młodzieży)

17.00 – Msza Święta

18.00 – Wniesienie obrazu bł. Jana Pawła II (Modlitwa dziękczynna przy Krzyżu za ŚDM)

18.15 – Koncert Filharmonii Rzeszowskiej

Środa 12 października 2011 r.

8.00 – 12.00 – Katechezy w szkołach z udziałem młodzieży uczestniczącej w ŚDM w Madrycie

- Historia ŚDM

- Pokaz slajdów

- Projekcja filmów

- Świadectwa i wspomnienia uczestników ŚDM w Madrycie

- Przesłanie Benedykta XVI do młodzieży

12.30 – Bł. Jan Paweł II – Człowiek modlitwy (Akademia)

13.00 – Msza Święta z okazji Dnia Papieskiego LO (bp Mariusz Leszczyński)

17.00 – „Sami nie wiecie jacy piękni jesteście”, spektakl w wykonaniu Teatru Małych Form

18.00 – Msza Święta w intencji młodzieży (bp Mariusz Leszczyński)

19.00 – Przesłanie bł. Jana Pawła II do młodzieży – Adoracja Modlitewna z udziałem młodzieży gimnazjalnej (bp Mariusz Leszczyński)

Sobota 15 października 2011 r.

(Diecezjalne spotkanie młodzieży)

9.00 – Powitanie przybyłej młodzieży i wspólna modlitwa w Sanktuarium MB Łaskawej

9.30 – Praca w grupach (przemówienia i homilie papieża do młodzieży w Madrycie)

11.00 – Dzielenie się przesłaniem Benedykta (wychwycenie myśli do listu)

12.00 – Msza Święta (ks. Grzegorz Suchodolski, ks. Julian Brzezicki, ks. uczestnicy ŚDM)

13.00 – Posiłek

15.30 – Relacje zaproszonych gości

Duszpasterz Akademicki z Jarosławia

Świadectwa i wspomnienia uczestników ŚDM

- projekcja filmów;

- pokaz slajdów;

- pamiątki

17.00 – MDK „Niepojęta Opatrzności”, spektakl w wykonaniu „Teatru Arka Lwowska”

- Podziękowania sponsorom

18.30 – Odczytanie Listu młodzieży do Papieża Benedykta XVI

- Występ grupy teatralnej (kabaret)

- Koncert Anielsów

- Wspólna zabawa

Relacja ze Światowych Dni Młodzieży

Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”

 

Pod takim hasłem od 11-21 sierpnia br. odbyły się już XXVI Światowe Dni Młodzieży, tym razem w samym sercu Hiszpanii. Madryt na kilka dni stał się światową stolicą modlitwy i refleksji na temat Boga i życia katolickiej młodzieży z całego świata.

Wydarzenie to stało się także udziałem młodzieży z naszej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Nasza grupa uczestnicząca w ŚDM liczyła 50 osób z terenu całej Diecezji m.in. Zamościa, Lubaczowa, Tomaszowa Lubelskiego, Biłgoraja i Tarnogrodu. W skład uczestników pielgrzymki wchodziło sześciu księży: przewodnik grupy ks. Mateusz Furmaniak z Cieszanowa, ks. Stanisław Książek z par. św. Stanisława BM w Lubaczowie, ks. Stanisław Zarosa z Potoka Górnego, ks. Tomasz Szady z Lipska k/ Narola, ks. Łukasz Kolasa z Obszy i ks. Rafał Plichta z Moniatycz. A także dwie siostry zakonne s. Rafaela z Przeworska i s. Jadwiga z Tarnogrodu oraz dwóch alumnów z par. św. Stanisława BM w Lubaczowie al. Artur Młodziński i al. Tomasz Żurawel. Znacząca część uczestników to młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży m.in. KSM „ Źródło” z par. św. Stanisława w Lubaczowie i inne. Wśród nas nie zabrakło także dwóch rodzin Adamków i Szady.

Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy już 7 sierpnia od Mszy Świętej sprawowanej w Tarnogrodzie, po niej ruszyliśmy w długą drogę do Madrytu. Po męczącej podróży trwającej ponad dobę, dojechaliśmy do pierwszego naszego celu, jakim była miejscowość Chalon we Francji niedaleko granicy niemieckiej, tam był nasz pierwszy nocleg. Następnego ranka wyruszyliśmy do sanktuarium Maryjnego w Lourdes, aby wziąć udział w procesji światła. Trzeciego dnia naszej pielgrzymki zwiedzaliśmy Lourdes i uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Czwartego dnia podróżując przez całą Hiszpanie dotarliśmy do kolejnego miejsca kultu NMP w Fatimie, w tym świętym miejscu także uczestniczyliśmy we Mszy Świętej i Drodze Krzyżowej w pięknym gaju oliwnym. Następnie w godzinach popołudniowych wyruszyliśmy do naszego pierwszego celu związanego bezpośrednio ze ŚDM, jakim była jedna z hiszpańskich Diecezji, a mianowicie Diecezja Merida-Badajoz leżąca niedaleko granicy portugalskiej.

W Badajoz zostaliśmy bardzo ciepło i serdecznie powitani przez mieszkańców, parafian oraz władze miasta i duchownych. W szczególnie sympatyczny sposób przywitała nas młodzież hiszpańska organizując muzyczno-artystyczne przedstawienie z drobnymi upominkami. Tak rozpoczął się pierwszy z dwóch etapów ŚDM. Polegał on na tym, że mieliśmy się w jak najlepszy i najszybszy sposób zapoznać z kulturą, zwyczajami i historią Hiszpanii. Miało nam w tym pomóc rozlokowanie pielgrzymów z Polski u rodzin hiszpańskich w kilku miejscowościach diecezji Merida-Badajoz i regionu, w którym mieszkaliśmy, czyli rejonu Extramadura. Grupa 30 osobowa zamieszkała w Badajoz, grupa 13 w San Vincente i ostatnia grupa 7 osobowa w miejscowości La Codosera. Każdego dnia rodziny hiszpańskie zapewniały nam liczne atrakcje muzyczne, artystyczne i sportowe m.in. zwiedzanie światowej stolicy korka, jakim jest miasto San Vincente, rozrywki w postaci basenu, wyjazdów na klasyczne farmy hiszpańskie oraz festiwale jadła i historii średniowiecznej. Już pierwszego dnia naszego pobytu odbył się w Badajoz mecz piłki nożnej Polska-Hiszpania. Nasi chłopcy i duchowni mają się czym pochwalić. Po raz pierwszy Polska wygrała z Hiszpanią i to bardzo imponującym wynikiem 8:2.

Każdego dnia uczestniczyliśmy w nabożeństwach zaplanowanych przez duchownych hiszpańskich i w najpiękniejszej modlitwie jaką była Msza Święta sprawowana przez księży z Polski i Hiszpanii. Spotkaliśmy się z wielką życzliwością i gorącym przyjęciem ze strony rodzin i młodzieży hiszpańskiej, czego dowodem były otwarte dla nas ich domy, zapewnienie posiłków, miłe rozmowy i nawiązanie ciekawych kontaktów.

Po tak mile spędzonym czasie u rodzin hiszpańskich niestety przyszedł czas pożegnania. Chociaż rozstanie było trudne i popłynęły nawet łzy, musieliśmy ruszać w dalszą drogę. 15 sierpnia popołudniu wyruszyliśmy na początek do Meridy, gdzie odbyła się Msza Święta, w której uczestniczyli wszyscy pielgrzymi zamieszkujący tak jak i my w Diecezji Merida-Badajoz. Wieczorem odbył się natomiast festiwal, wraz z prezentacją poszczególnych narodowości. Tak zakończyły się obchody ŚDM w Diecezjach. Przyszedł więc czas na kulminacyjny moment naszej pielgrzymki czyli pobyt w Madrycie i oczekiwane spotkanie z Ojcem Świętym.

Pierwszego dnia zostaliśmy zakwaterowani w szkole w miasteczku Velilla de San Antonio położonym niedaleko Madrytu, oraz rozpoczęliśmy naszą przygodę z poznawaniem stolicy Hiszpanii. Przez kolejne trzy dni codziennie rano uczestniczyliśmy w katechezach głoszonych przez polskich biskupów oraz w Mszy Świętej. Popołudniami korzystaliśmy z czasu wolnego i zwiedzaliśmy Madryt. Każdy przeżył w tym mieście różne niesamowite przygody, czy to związane z podróżowaniem metrem, czy też ze spotykanymi ludźmi.

Już następnego dnia po przybyciu do Madrytu odbyła się Msza Święta inaugurująca ŚDM, w której uczestniczyli biskupi Hiszpańscy. 18 sierpnia wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na przybycie Ojca Świętego. Po wytrwałym staniu w dużym tłumie, niektórym udało się z bardzo bliska zobaczyć Papieża przejeżdżającego ulicami Madrytu i witającego młodzież.

Kolejny dzień również był niezwykły ponieważ wieczorem odbyła się Droga Krzyżowa z udziałem Papieża Benedykta XVI. Nie zabrakło również na niej symboli ŚDM czyli Krzyża Młodych i Ikony Matki Bożej, które były niesione od stacji do stacji przez czternastu pielgrzymów reprezentujących cierpienie młodych ludzi na świecie.

To jednak sobota była tym najbardziej oczekiwanym dniem. Po Mszy Świętej w naszym miasteczku udaliśmy się, tak jak dwa miliony innych pielgrzymów do Madrytu na lotnisko „czterech wiatrów”. Wieczorem w niezwykłej, burzowej scenerii odbyło się czuwanie modlitewne z Ojcem Świętym . Strach przed wzburzoną naturą szybko ustąpił na rzecz radości i szczęścia jakie zrodziło się w młodych po przybyciu Papieża. Chyba wszyscy odczuli wrażenie, że tego wieczoru był on naszym dobrym ojcem, z którym niczego nie musimy się bać. Pod koniec czuwania wiatr ucichł i mogliśmy spokojnie doczekać na lotniku niedzielnego poranka.

W tym dniu Ojciec Święty wraz z biskupami i kapłanami z całego świata sprawował Najświętszą Ofiarę. W homilii mówił do nas o umocnieniu naszej wiary i powierzeniu naszego młodego życia Chrystusowi. Po zakończeniu Eucharystii usłyszeliśmy radosną nowinę, jaką było ogłoszenie kolejnych Światowych Dni Młodzieży w Brazylii już w roku 2013.

Mimo że nasze spotkanie z Ojcem Świętym dobiegło końca, to nasza pielgrzymka jeszcze się nie skończyła. Tego samego dnia popołudniu wyruszyliśmy w dalszą podróż. W nocy dojechaliśmy do Barcelony, gdzie spędziliśmy niezapomnianą noc i poranek na plaży, a następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. No i jak to na szlaku pielgrzymim bywa, ruszyliśmy w dalszą drogę, tym razem już do Francji, gdzie po noclegu pojechaliśmy do przepięknego księstwa Monako. Następnie udaliśmy się do Włoch, aby zobaczyć jedyne na świecie miasto na wodzie czyli Wenecję. Był to już ostatni punkt naszej podróży. Stamtąd wyruszyliśmy już w drogę powrotną do domu. Mimo że wyjazd był bardzo udany i wszyscy wracali pełni wspaniałych wspomnień, to po przekroczeniu polskiej granicy każdy powtarzał przysłowie „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Wieczorem, dziewiętnastego dnia naszego pielgrzymowania nadszedł smutny czas pożegnania. Przez prawie trzy tygodnie byliśmy jak jedna rodzina i trudno było uwierzyć, że to naprawdę już koniec. Przyjaźnie i zawiązane więzi przetrwają jednak na dużo, dużo dłużej. A umocnionej wiary i ducha nikt nam nie odbierze.

Dla wielu z nas ten wyjazd nie byłby jednak możliwy gdyby nie ludzie dobrego serca, którzy obdarzyli nas swoją życzliwością i pomocą materialną. Swoje podziękowania kierujemy w stronę Powiatowego Centrum Kultury, Urzędu Miejskiego w Lubaczowie, Gminy Lubaczów oraz NTS Spółka z o.o., Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i P. U. K. P. I H. SP. Z O O. Serdecznie dziękujemy Pani Marii Lechowicz, Pani Marii Łesce, Pani Irenie Rozwód, Państwu Stanisławowi i Stanisławie Knap, Państwu Marii i Romanowi Meder. Swoją wdzięczność kierujemy w stronę Pana Jana Szyka, Pana Antoniego Osiewicza, Pana Stanisława Kłosia, Pana Władysława Kopciucha oraz Pana Tadeusza Bednarczyka. Pragniemy dzielić się swoimi przeżyciami i doświadczeniami jak również chcemy przygotowywać się na kolejne spotkanie młodzieży z Papieżem w 2013 r. w Brazylii.

al. Artur Młodziński

Mariola Charysz

Copyright © 2018

Template by Joomla Templates & Darmowe szablony Joomla.